Akıllı Ev Sistemleri Ve Tedarikçisi Üzerine

Akıllı ev sistemi, aydınlatma ve ısıtma gibi alet ve sistemlerin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlamak için bir ağ ile birbirine bağlı cihazların kullanıldığı evler için kullanılan bir terimdir. Akıllı ev teknolojisi, ev otomasyonu (home automation) olarak da bilinir; çoğunlukla ev sahiplerinin sahip olduğu akıllı cihazlarla, akıllı cep telefonlarına ve/veya tabletlerine yüklenmiş olan akıllı uygulamalarla evlerinin güvenliğini, konforunu ve enerji verimliliğini kontrol edebildiği sistemlerdir. Garaj kapısını açıp kapatan sistemler, alarm sistemleri, kahve makinesi zamanlayıcı gibi sistemler akıllı ev sistemlerinin basit örneklerindendir.

Çeşitli zaman ayarlı ve tetikleyici olayları birleştirerek akıllı bir evin yapabileceği şeylerin sınırı oldukça yüksektir. Koşullu mantıkla birleştirildiğinde akıllı ev sistemleri daha da güçlenmektedir. Örneğin; eğer bu butona basarsam ve zaman gece yarısı ile sabah 5 arasında ise o zaman ışığın şiddetini %50 olarak ayarla değilse %90 ayarla gibi bir komut verilebilir.

Akıllı mutfak aletleri : Kuracağınız vakitte taze kahveniz akıllı kahve makineleri ile mümkündür. Akıllı buzdolapları ile aldığınız ürünlerin son kullanım tarihlerini takip edebilirsiniz. Ayrıca bu dolaplar mevcut olan ürünlerle alternatif yemek tariflerini size sunabilmektedir.

Akıllı kilit sistemleri. Evinizin veya garajınızın kapısının sadece bazı kişiler tarafından açılabilir yapmanıza imkan sunmaktadır. Gelen kişiyi tanımlayarak çalışan bu sistem ile hırsızlığın önüne geçilebilmektedir. Akıllı kapı sistemleri ev sahiplerini tanıyarak eve yaklaştıklarında kapının kilidini otomatik olarak açabilmektedir.