Bijuteri dükkanı nasıl açılır?

Niş bir pazar belirleyin veya belli bir ürün grubunda uzmanlaşın. Bunu yaparak işletmenizi rakiplerinizden farklı bir şekilde konumlandırabilirsiniz ve sadece belli türdeki ürünleri almaya odaklanabilirsiniz. Örneğin kostüm takıları, ergenler ve genç kadınlar için uygun fiyatlı moda takılar, zanaatkârlar tarafından yapılan ve el yapımı olan takılar veya tasarımcıların ürünlerini satabilirsiniz.

İlgili resmi kurumlardan gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. Kurumların internet sitelerine bakarak ve KOBİ sayfalarını inceleyerek konuyla ilgili yapmanız gerekenlerini öğrenebilirsiniz.

Ürünlerinizi kendiniz yapmayacaksanız satacağınız takıları toptancılardan satın alın. Herhangi bir takıya para harcamadan önce en az %30 kar edecek şekilde ürünleri toptancıdan aldığınızdan emin olun. ( iş gücü maliyetlerini hesapladıktan sonra ) Belirlediğiniz pazara göre envanterinizi farklı şekillerde tedarik edebilirsiniz. Eğer uzmanlaştığınız pazar vintage kıyafetler için uygun olan takılarsa, açık arttırmayla satış yapan internet sitelerine veya ikinci el satış yapan yerlere bakın. Takılarınızı konsinye olarak satın, yazılı ve online ilanlar verin. Yeni parçalar satacaksanız imalatçılarla ve distribütörlerle toptancı hesabı açmanız gerekebilir. Veya diğer satıcılar tarafından tasfiye edilen ürünleri ( son derece ucuz ) satın alabilirsiniz.

 

Fiziki bir satış mağazası açmayı düşünmüyorsanız takılarınızı depolamak için bir alan bulmalısınız. Temiz boş bir oda veya hava geçirmez saklama konteynırları sizin için uygun olacaktır. Karanlık, kokusuz ve hayvanların girmediği bir alan olmalıdır.

Seçtiğiniz satış bölgesine uygun olarak bijuteri dükkânınızın tanıtımını yapın. Tanıtıcı bir blog açabilir, sosyal paylaşım sitelerinde üyelikler açabilir, online bannerlar kullanabilir ve internet sitelerine reklamlar verebilirsiniz. Yerel, bölgesel ve ulusal gazetelere basın bültenleri gönderebilirsiniz. Tanıtım amacıyla defilelerde kullanılması için ürünlerinizi bağışlayabilir veya ödünç verebilirsiniz.  Ayrıca giyim mağazaları, saç ve güzellik salonları ve ayakkabı mağazaları gibi işinizi tamamlayan işletmelere kuponlar, broşürler ve el ilanları bırakabilirsiniz.